Kars Kaşarı Coğrafi İşaret Aldı

Kars Kaşarı Coğrafi İşaret Aldı

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) desteğiyle Kafkas Üniversitesi ile Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği tarafından hayata geçirilen proje sonucunda Kars Kaşarı coğrafi işaret aldı.

Prof. Dr. Mitat Şahin, 32 farklı bileşenden oluşan ve Almanların ‘Dağ Kaşarı’ olarak nitelendirdiği Kars Kaşarının diğer kaşarlardan farklı olduğunu belirtti.

SERKA, 2013 yılında Kafkas Üniversitesi ile Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’nin Kars Kaşarının Coğrafi İşaretlenmesi amacıyla verdiği projeyi kabul etti. Proje sürecini yürüten Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mitat Şahin, üç yıl boyunca titiz bir çalışma yaptıklarını ve projenin başarıyla sonuçlandığını söyledi.

Coğrafi işaret için 2014 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne başvurduklarını ifade eden Şahin, “Bir yıl boyunca sürekli TÜBİTAK Marmara Gıda Enstitüsü’nde analiz yaptırdık. Sonuçlar incelendikten sonra başvurumuz kabul edildi. Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra da resmiyet kazandı” dedi.

“ALMANLAR ‘DAĞ KAŞARI’ DİYOR”
Prof. Dr. Mitat Şahin, Kars Kaşarının 32 farklı bileşenden oluştuğunu ve bu özelliği ile diğer kaşarlardan ayrıldığını kaydetti.

Şahin, “Bu kaşar, hayvanlar merada serbest yayılımda iken elde edilen sütlerden yapılır. Endüstriyel bir çiftlikte üretilen sütten Kars kaşarı elde edilmez. Hiçbir katkı maddesi içermez. Emek yoğun üretilen bir üründür. Olgunlaştırılmış beyaz peynirin haşlaması sıcak suda yapılır. Kazanda haşlama yapıldıktan sonra kaşar haline getirilir. Başka şekilde üretilen kaşar Kars kaşarı özelliği taşımaz. Doğal bir üründür. Hatta Alman bilim insanları kaşarımızı Dağ Kaşarı olarak tanımlıyor” diye konuştu.

Coğrafi İşaret’in mikro kalkınmanın bir aracı olduğuna dikkat çeken Şahin, Coğrafi İşaret’in alınmasıyla Kars Kaşarının başka yerde üretilemeyeceğini ve bu kaşarı üreten üreticilerin de çok önemli avantajlar elde edeceğini kaydetti.

SERKA adına projeyi yürüten Uzman Mehmet Su ise, 1937-1950 yılları arasında düzenlenen peynir yarışmalarında birinci seçilen Kars Kaşarının bu projeyle tescillendiğini söyledi.
Kars Kaşarının sadece Kars’ta üretilebileceğine işaret eden Su, “Coğrafi işaretin alınmasıyla sahte Kars kaşarının önüne geçilecek ve üreticiler daha da güçlenecektir. Coğrafi işarete yönelik bilinci arttırmak ve üreticiler arasında yaygınlaştırıp bu coğrafi işaretli ürünün sadece Kars’ta üretilebileceğini insanların bilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Su, projenin sivil toplum örgütlerine ve üniversitelere örnek olabilecek bir proje olduğunu dile getirdi.

Kars Kaşarı 32 farklı bileşenden oluşuyor

Alman bilim insanlarının “Dağ Kaşarı” olarak tanımladığı Kars Kaşarı’nın 32 farklı bileşenden oluştuğunu ve bu özelliği ile diğer kaşarlardan ayrıldığını belirten Prof. Dr. Mitat Şahin, Kars Kaşarı’nın yapısına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu kaşar, hayvanlar merada serbest yayılımda iken elde edilen sütlerden yapılır. Endüstriyel bir çiftlikte üretilen sütten Kars kaşarı elde edilmez. Hiçbir katkı maddesi içermez. Emek yoğun üretilen bir üründür. Olgunlaştırılmış beyaz peynirin haşlaması sıcak suda yapılır. Kazanda haşlama yapıldıktan sonra kaşar haline getirilir. Başka şekilde üretilen kaşar Kars kaşarı özelliği taşımaz. Doğal bir üründür.”

Coğrafi işaretin mikro kalkınmanın bir aracı olduğuna dikkat çeken Şahin, coğrafi işaret alınması nedeniyle Kars Kaşarı’nın başka yerde üretilemeyeceğini ve bu kaşarı üreten üreticilerin de çok önemli avantajlar elde edeceğini kaydetti.

Coğrafi işaret ile tescillendi

SERKA adına projeyi yürüten Mehmet Su ise 1937- 1950 yılları arasında düzenlenen peynir yarışmalarında birinci seçilen Kars Kaşarı’nın coğrafi işaret ile tescillendiğini söyledi. Kars kaşarının sadece Kars’ta üretilebileceğini vurgulayan Mehmet Su, “Coğrafi işaretin alınmasıyla sahte Kars Kaşarı’nın önüne geçilecek ve üreticiler daha da güçlenecektir. Coğrafi işarete yönelik bilinci arttırmak ve üreticiler arasında yaygınlaştırıp bu coğrafi işaretli ürünün sadece Kars’ta üretilebileceğini insanların bilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.