Boğatepe Environment and Life Association

Boğatepe Environment and Life Association

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği / Boğatepe Environment and Life Association

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği 2002 yılında doğal ve toplumsal kaynaklar üzerinden köy yaşamını destekleme projeleri geliştirmek üzere kurulmuştur. Kırsaldaki yalnızlığın ve büyük kentlerin çekiciliğinin yarattığı göçü engellemek, yerel potansiyeller üzerinden toplumsal bilinç ve farkındalık yaratmak, geleneği sahiplenmek ve aidiyet duygularını geliştirmek amacıyla on yılı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda, yerel tohumların ekiminin yaygınlaştırılması; örtü altı yeşillik ve sebze yetiştiriciliğinin desteklenmesi; yenebilir, aromatik ve faydalı bitkilerin yetiştiriciliği, toplanması, kurutulması ve muhafazası ile kullanımı üzerine eğitimler düzenlenmiştir. “Dayanışmacı turizm” başlıklı kültürel tur gruplarının köylerde konaklamaları sağlamıştır. Kafkas Üniversitesi ile birlikte Kars kaşarının coğrafi işaretinin alınması; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteği ile Ekomüze Zavot Peynircilik Müzesi’nin kurulması gibi çalışmaları ve projeleri hayata geçirmiştir. Tarih Vakfı ekibinin desteği ve Serhat Kalkınma Ajansı’nın sağladığı mali destek ile Kars’ın doğal ve beşeri kültürü ile yöre peynirciliğinin tarihi üzerine yürüttüğü proje “Alplerden Kafkaslara Kars Peynirciliğinin 150 Yıllık Tarihi” ismiyle İstanbul ve Kars’ta Nisan ve Mayıs 2015 tarihlerinde düzenlenen sergiler ve yayınlanan kitap ile ölümsüz birer kaynağa dönüşmüştür.

Boğatepe Environment and Life Association was constructed in 2002 to support life in local villages through natural and social resources. For more than ten years, it has been carried out some projects to prevent mass migration brought about by the isolation of rural areas and the allure of large cities; at the same time, efforts have been made to increase social awareness concerning local potential, and to encourage the embracing of traditions and a sense of belonging. Within the scope of our efforts, we have launched studies and projects with a variety of aims, such as promoting the planting of local crops and the use of greenhouses in the cultivation of fruits and vegetables, and we have also organized educational projects for the cultivation, harvesting, drying, and conservation of various edible, aromatic and medicinal herbs. In addition, under the name of solidarity tourism we have arranged tour groups to stay in villages to raise cultural awareness. We have striven to obtain and promote the geographical indication of Kars cheese together with Kafkas University, and we also took part in the founding of Ecomuseum Zavot thanks to the support of United Nations Development Programme. Thanks to the studies of a team of experienced scholars from the History Foundation (Tarih Vakfı) and financial support of Serhat Development Agency (Serhat Kalkınma Ajansı), we conducted a research project investigating the art of cheese making and various cultures in Kars and its outlying areas, including the Caucasus and Anatolia. This project make possible other projects, such as the book of “From the Alps to the Caucasus: 150 Years of Cheesemaking in Kars” and exhibitions which was held in Istanbul and Kars in April and May of 2014.

5 Comments

 • by Birsen ulupinar, post on | Reply

  Gurur verici bir calisma..basarilarinizin devamini dilerim. Guzel yurdumuzda boyle guzel calismalari gormek umut veriyor.

 • by Nazlı Hamitoğlu, post on | Reply

  Boğatepe’ninhanımlârıtla gurur duyduk. Zümral hanımın Fransızcasına, yaptıkları işleri bu kadar hevesle ve bilgiyle anlatmasına bayıldım. Derneğinizin ve hanımların azminden öğreneceğimiz çok şey var. Hepinizi tebrik ediyorum.

 • by Nazlı Hamitoğlu, post on | Reply

  Zumral hanim gurur duydum yatıklarınızla

 • by Feyhan, post on | Reply

  Kutlarim sizleri basarilar

 • by Oya Kösemen, post on | Reply

  Tebrikler. İstanbulda yaşıyorum. Katkım olabilir mi😍

Leave a Reply

Your email address will not be published.